7. - 8. 5. 2005 Ploučnice

Už ani nevzpomínám kdy jsem byl s oddílem naposled na vodě. Asi to bylo ještě před povodní. Je těch víkendu nějak málo do roka a na vodu je nejdřív moc zima a pak zas už není dost vody... Každé jaro si říkám "letos ale teda už opravdu musím". No a teď se to povedlo! Vytáhl jsem z krakorce svou starou singlovku, lodičku co jsem otloukal o šutry už v době, kdy se lodě ještě stavěli doma na zapůjčeném kopytě a z plastu se dělali akorát tak rezervní kanistry na benzín do Škody 100 MB. Při ohledání materiálu jsem zjistil, že náhradní pádlo se rozeschlo a štíplo, druhé už nevím kam jsem ho založil, guma ve špricdece je zteřelá skoro k nepoužití a podvěsy na loď, škoda mluvit. Naštěstí řeka Ploučnice je mírná, jetelná i na otevřené lodi, dcera si vzpomněla, že jedno pádlo je v ložnici za skříní a ty podvěsy se taky dají opravit.

V sobotu ráno jsem zaplesal, když se objevily u autobusu staré (mladé) tváře, několik podobných svátečních jezdců skoro jako já a mezi přeprškami májového deště vykukuje slunce. V autobuse bylo celkem příjemně, ještě jsme si koupili něco na zub cestou v samošce a těšili se. Pravda je, že když došlo k výsadku nahoře kdesi pod Ralskem za drobného deště a "ukrutné" zimy, trochu jsem zpanikařil, že nemám aspoň ještě jeden svetr a teplé kalhoty. Ale jak jsme natáhli na sebe "gumy" klekli či sedli do lodí a hupli do uzoučkého koryta, byla zas pohoda zpátky. Taková ta poklidná plavba, kačeny popolétávají před vámi zas a znova, občas drobný sjízdný práh. Za chvilku jsme dorazili k hlavní sobotní atrakci Průrvě, to je ručně tesaná soutěska ze 16. století, původně pro pohon hamru (vodní kovárny) a teď už jen pro nás vodáky. Na konci je takovej schůdek a tuším, že tam kdosi zaplaval. A pak ty meandry pod Mimoní. No to bylo něco! Samá vrba, občas se řeka i rozdvojila, aby to nebylo tak jednoduché, furt se to kroutí, jak řikali kluci "vidíš ten komín tady přes louku a on je tam za hodinu zas ani o kus se nepřiblížil". Já se tam odpoutal od hlavní flotily a užíval si sociální samoty, tady trochu zabrat, tuhle se protáhnout pod olšemi a vzpomínal jak že byla ta slova písničky "nezbejvá než si přát, aby nás voda nesla, aby nás voda nesla".

Vlastně pršet začalo až po dojetí na tábořiště u mostu u Hradčan. Část šla hledat večeři do vsi (hostinec prý nebyl špatný), děcka vařila na ohni, trochu jsme pokecali v drobném dešti, Žabičky na nás mluvily přes plachtu stanu aby neomokly. Noc byla chladná a vlhká. Ráno lepší, a protože na vaření snídaně nám nepršelo, popojeli jsme autobusem za deštěm až do České Lípy. Tam u starého jezu (technická památka) zas do hydro oblečení, před větrem a deštěm nejlépe chrání autobusová zastávka. Řeka pod Lípou, je teda dost zaneřáděná komunálním odpadem, ale jak se vzdalujeme po proudu, petflašek ubývá, řeka se rozšířila a sluníčko rozmrazuje prsty na rukou. V polovině cesty byl takovej mlein s jezem, brankami a cvičným terénem. Někteří borci nám tu ukázkově zacvičili v jazyku, někdo eskimoval, někdo ne. Pak se přehnalo drobné krupobití, začal docela foukat protivítr a nakonec jsme docela rádi vytáhli lodě u mostu s pozlaceným křížem, kde čekal náš autobus s vlekem.

Děkuji organizátorům i všem účastníkům za milou společnost a zas příště, určitě!!! ještě letos.

Petr Glas
Mapa prvního dne

Mapa druhého dne

Stavení

Převlékání za pěkného počasí

Na vodě je blaze

Tož pěkně to teče

Zvládl jsem to

Asi nepůjde

Ale jedu dál

No bylo to trochu těžší

To je kosa

Nezvykle mnoho singlířů

U strašidelného mlýna

Pohodička
Copyright SK Zlíchov Praha 2003-2010, email: info@skzlichov.cz